w

2025/2026 r

29.12. poniedziałek

Od godz. 9.00

Ø                 Ul. Witosa – od początku i sąsiadujące numery Kowalów 36-41, 151

Ul. Podzamcze

·                   Od początku

·                   Od końca

30.12. wtorek

Od godz. 9.00

Kowalowy –  strona Lewa od początku i od końca

03.01. sobota

Od godz. 09.00

Ul. 17 stycznia

5.01. poniedziałek

Od godz. 09.00

Kowalowy - prawa strona od początku i od końca

Ul. Krakowska – od poczatku

7.01. środa

Od godz. 16.00

Ul. Lwowska

Ul. Basztowa

·                   Blok nr 2

·                   Blok nr 3

8.01. czwartek

Od godz. 16.00

Ul. Kasprowicza, ul. Hutnicza, ul. Ceramiczna,
/1 ksiądz od ul. Kasprowicza, 2 ksiądz od ul. Ceramicznej/

9.01. piątek

Od godz. 16.00

Ul. Kochanowskiego blok nr 6

Ul. Igielna nr 1 i pozostałe numery oprócz bloku nr 6

10.01. sobota

Od godz. 09.00

Ul. Kościuszki

    prawa strona od początku

    lewa strona od początku

    lewa strona od końca

12.01. poniedziałek

Od godz. 16.00

Ul. Basztowa

    blok nr 8

    domy prywatne

    ul. Kochanowskiego blok nr 2

13.01. wtorek

Od godz. 16.00

Ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Stroma

Ul. Dworcowa blok nr 1 i 2

Ul. Staszica

14.01. środa

·                   Od godz. 16.00

·                   Ul. Gorajowicka i Pod Skałą

·                   Ul. Floriańska Nr 1 – 9

·                   Ul. Pinkasa i Floriańska blok nr 11 i 45 – 45f

15.01. czwartek

Od godz. 16.00

Ø                 Ul. Jana Pawła II

Numery parzyste

Numery nieparzyste

Blok nr 2 i nr 4

16.01. piątek

Od godz. 16.00

Ul. Rynek – od początku

Ul. Gołębia, ul. Wałowa, ul. Kilińskiego

Ul. Targowa, ul. Zielona

Ø                 Ul. Modrzejewskiego, Plac Bartłomieja

17.01. sobota

Od godz. 9.00

Ul. Floriańska Nr 15 – 65

Ul. Floriańska Nr 4 – 64

Ul. Floriańska blok nr 32 klatki I -IV

19.01. poniedziałek

Od godz. 16.00

Ul. Łukasiewicza / od początku i od końca /

Ul. Igielna nr 6

20.01. wtorek

Od godz. 16.00

Ul. Dworcowa blok nr 4 i nr 5 i 8

Ul. Sobieskiego numery parzyste i nieparzyste

Ul. Sobieskiego blok nr 4, 6 i 8

21.01. środa

Od godz. 16.00

Ul. Rejtana blok nr 27

Ul. Rejtana domy prywatne, ul. Wyspiańskiego, ul. Metzgera

22.01. czwartek

Od godz. 16.00

Ul. Floriańska nr 69 – 135 /od początku i od końca (za torami)

Ul. Konopnickiej – od początku prawa strona do nr 66

23.01. piątek

Od godz. 16.00

Ul. Konopnickiej i Piłsudzkiego

– lewa strona od początku i od końca

-  prawa strona od końca

24.01. sobota

Od godz. 09.00

Ul. Piotra Skargi – prawa i lewa strona od początku i od końca

Od godz. 14.00

Ul. Śniadeckich

Ul. Kadyiego

           

 

 

 

 

Nasza kolęda

Każdego roku zaraz po świętach Bożego Narodzenia, w naszej parafii kolegiackiej rozpoczyna się kolęda.
Ksiądz proboszcz i księża wikariusze odwiedzają swoich parafian w domach.

Robią to zgodnie z kanonem 529 Kodeksu Prawa Kanonicznego - pragnąc dobrze wypełniać funkcje pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Kościół w duchu apostolskiej troski o budowanie wspólnoty wiernych nakłada na proboszczów i wszystkich kapłanów pracujących w parafii obowiązek odwiedzania parafian. Odwiedziny to uczestniczenie w rodzinnych radościach i troskach, a także umocnienie w wierze i niekiedy w odnowie życia religijnego. Jest jeszcze inne kolędowe przesłanie - Chrystus utożsamia się z kapłanami, którzy podejmują misję apostolską - Kto was przyjmuje Mnie przyjmuje, a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, kto Mnie posłał (Mt. 10,40)

Przyjęcie kapłana, który przychodzi do naszego domu z odwiedzinami duszpasterskimi jest aktem publicznego wyznania naszej wiary, a zarazem znakiem jedności i żywej więzi Kościoła domowego z Kościołem parafialnym, diecezjalnym i powszechnym. Dzień odwiedzin duszpasterza w naszej rodzinie jest szczególnym przeżyciem, należy też tę wizytę właściwie przygotować - stół nakryty białym obrusem, krzyż, zapalone świece, woda święcona, kropidło, Pismo Święte.

                                                     Wizyta duszpasterska - rys

Zwyczaj odwiedzania przez kapłana parafian w okresie Bożego Narodzenia znany był już w średniowieczu. W XV i XVI w. „kolędy” wykorzystywano do przygotowywania wiernych do spowiedzi i komunii wielkanocnej oraz do zwalczania zabobonów.

Proboszcz miał obowiązek uczyć dzieci pacierza, zachęcać do lektury religijnej i konfliskować książki heretyckie. Określony był ceremoniał liturgiczny - ksiądz ubrany w komżę i stułę, z krzyżem lub relikwiarzem w ręku, towarzyszył mu kościelny lub ministrant. Wierni składali dobrowolne ofiary na potrzeby Kościoła.

Po Soborze Trydenckim (1545-63) biskup krakowski, B. Maciejewski, w liście do proboszczów nakazał, aby osobiście poznawali parafian (wcześniej robili to też skryba - dyrektor szkoły, zakrystianin, organista) i sporządzał notatki ze spostrzeżeń podczas wizyty, o której miał uprzedzać parafian w niedzielę poprzedzającą. Nadejście pasterza (zawsze po południu) oznajmiał dzwonkiem ministrant. Po wejściu śpiewali 1-2 zwrotki kolędy, a potem wspólna modlitwa, poświęcenie mieszkania, rozmowa i błogosławieństwo. Synody diecezjalne na początku XX wieku niewiele zmieniły. Zwyczaje przetrwały do dziś.

Również Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r., kanon 529 § 1 nakłada na proboszcza i wszystkich księży pracujących w parafii obowiązek odwiedzania i poznania parafian, szczególnie chorych, samotnych i ubogich.

Wizyta duszpasterska to nie wymysł proboszcza, ale obowiązek. Przyjęcie kapłana w naszym domu jest publicznym wyznaniem wiary, a także znakiem jedności i żywej więzi Kościoła domowego z Kościołem parafialnym, powszechnym.